2020. JÚLIUS 21.
A Különleges Ellátást is Nyújtó Gyermekotthon tábori élményei Hajdúszoboszlón
Bővebb információk2020. MÁJUS 30.
Hálás köszönet az adományokért az Aquaticum Debrecen Termál és Wellness Hotelnek!
Bővebb információk2020. ÁPRILIS 15.
Járványügyi vészhelyzet – avagy mindennapjaink a 2. sz. Gyermekotthonban
Bővebb információk2020. ÁPRILIS 15.
Maradj otthon! Életképek a 6. sz. gyermekotthon tavaszi mindennapjaiból
Bővebb információk2020. FEBRUÁR 21.
Aranymorzsa Ki Mit Tud Tehetségkutató Verseny - 5. sz. gyermekotthon
Bővebb információk2020. FEBRUÁR 21.
Aranymorzsa Ki Mit Tud Tehetségkutató Verseny - a 6. sz. gyermekotthonban
Bővebb információk2020. JANUÁR 11.
Elsősegély elméletben, majd gyakorlati síkon a 6. sz. gyermekotthon Futrinka lakásotthonában
Bővebb információk2019. NOVEMBER 14.
Programsorozat a Wáli István Református Szakkollégium szervezésében
Bővebb információk2019. OKTÓBER 13.
Régiség piacon jártak a Csongrád 16 lakói - A múlt emlékei, mai szemmel
Bővebb információk2019. AUGUSZTUS 30.
2019. augusztus - Fénylő nyári hónap a 3. sz. gyermekotthon lakóinak
Bővebb információk2019. JÚLIUS 01.
"Nem strandolsz jobban, mint én...", avagy a Bárány csoport strandélménye
Bővebb információk2018. FEBRUÁR 03.
Varázscsepp VIII. Országos Tehetségkutató Verseny selejtezőjén vettünk részt
Bővebb információk2017. DECEMBER 22.
Egy különleges Karácsony a Csongrád u 14. szám alatti lakásotthonban
Bővebb információk2016. NOVEMBER 09.
„Aranymorzsa” tehetségkutató elődöntő az V. sz. gyermekotthonban
Bővebb információk2016. MÁJUS 25.
Arató u. 39. sz. alatti Lakásotthon kirándulása a Kerekerdő Élményparkba
Bővebb információk2016. MÁJUS 03.
Az Aquaticum mediterrán élményfürdőben voltak a Csongrád utcai gyerekek
Bővebb információk2016. MÁRCIUS 20.
A Debreceni Reménysugár Gyermekotthon gondozottjai Jótékonysági Rotary Futáson vettek részt
Bővebb információk2015. JÚLIUS 25.
Kerekestelepi strandfürdőzés a Ladik 1/b lakásotthon gyermekeivel
Bővebb információk2015. JÚLIUS 07.
Beszámoló a Cseppkő Gyermekotthonban tett intézménylátogatásunkról
Bővebb információk2015. JÚNIUS 26.
Élményeik a Különlegese Ellátást is Nyújtó Gyermekotthon lakóinak az Agórában
Bővebb információk2014. ÁPRILIS 26.
„Kapcsolat” gyermekek és fiatalok társadalmi integrációját segítő programok” című pályázat
Bővebb információk2014. ÁPRILIS 24.
„Kapcsolat” gyermekek és fiatalok társadalmi integrációját elősegítő programok
Bővebb információk2013. NOVEMBER 13.
Autista gyermekek gondozási/nevelési lehetőségei a lakásotthonban
Bővebb információk2015. JÚNIUS 26. Képek az eseményről
A vámosújfalui kézműves tábor
2015. június 22-26.
Vámosújfalu az Északi – középhegységben fekvő kis falu, ahol a Búzavirág Alapítvány által működtetett, látássérült fiatalok számára létrehozott lakóotthonok mellett nyaranta kézműves táborba várják a gyerekeket. A táborban három tevékenységgel ismerkedhetnek meg a gyerekek – kosárfonás, szövés és fazekasság - a műhelyekben dolgozó látássérült felnőttek segítségével, irányításával. Ide indultunk el június 22-én, hétfőn reggel 26 gyerekkel.
A táborban az alapítvány vezetője, Németh Márta fogadott minket, és már az első nap érdekes programmal készültek. A 26 gyerek 5 csapatba osztva érzékenyítő tréningen vett részt, ahol kipróbálhatták, milyen látás nélkül, csupán egy bottal közlekedni, mennyire nehéz akár csak a nevünket is leírni, ha az egyik érzékszervünk nem áll rendelkezésünkre. Rácsodálkoztak a beszélő számítógépre és telefonra, amelyek megkönnyítik a látássérültek életét. Megismerkedhettek a Braille - abc-vel és kipróbálhatták a Braille írógépet.
Hétfőn délután elindultunk felfedezni a falut, feltérképezni a boltokat és szerencsésen utunkba akadt egy játszótér. Kedden délelőtt elkezdődhetett a kézműveskedés. Délelőttönként 9 órától ebédig a műhelyekben ügyeskedtek a gyerekek. Három csoportra osztva kezdték el az ismerkedést a kosárfonással, szövéssel és fazekassággal. A kosárfonás kissé feladta a leckét, mind a gyerekeknek, mind a felnőtteknek, mert a nedves, csúszós fűzfavesszőket nem volt egyszerű a kívánt irányba hajlítani, egy kis fizikai erő is szükségeltetett hozzá, ami a kicsi ujjakban nem mindig volt elegendő. Természetesen akadt, aki kitartott, nem adta fel, és csodaszép saját kosárral térhetett haza. A korongozás és a szövés ellenben nagy népszerűségnek örvendett. A fazekas műhelyben készültek tálak, kancsók, poharak, szappantartók. Felrakásos technikával, előre gyártott agyaghurkákból gyönyörű egyedi alkotások, kipróbálhatták a kész termékek festését, és teret adtak az egyéni ötletek megvalósításának is. Így készült farkas, tojással teli kosárka és számos egyéb alkotás. A szövés egyszerűbb darabok elkészítésével indult. Megtanulták a gyerekek, hogyan lehet csupán az ujjaikat használva karkötőt készíteni cérnazokni karikákból.
Megismerkedhettek egy másik technikával is, és így sorra születtek a szebbnél szebb színű telefontartók. Majd mindezek után a szövőműhelyben mindenki elkészíthette a saját lábtörlőjét vagy tarisznyáját.
Délutánonként kirándulni voltunk. Habár az idő nagyon nem kedvezett nekünk, kicsit áztunk is, kicsit fáztunk is, de nem zárkóztunk be a szobákba, hanem esőkabátot vettünk és indultunk túrázni. Kedden a közeli Sárospatakon jártunk, ahol bebarangoltuk a várat, kívül-belül, majd a vár melletti játszótéren kiszaladgálhatták magukat a gyerekek, egy-két sziklát is megmászhattak, és végül késő délutánra annyira kisütött a nap, hogy lekerültek az esőkabátok, pulóverek, és még egy fagyit megkockáztathattunk.
Szerdán igénybe vettük az alapítvány egyik munkatársának a segítségét, és az ő vezetésével egy közel három órás Bodrog-parti sétán vettünk részt.
Csütörtökön délután hosszabb és kalandosabb kirándulásra vállalkoztunk, mert megint bebuszoztunk Sárospatakra, ahonnan a Malomkő tanösvényen, a piros jelzést követve terveztük elérni a híres Megyer-hegyi tengerszemet. Nem tudtuk, mire számítsunk, de a szőlősdombok, erdőn keresztül vezető ösvények és meredek kaptatók után - ahol a kisebbeket néha kézen fogva húztuk és bátorítottuk -, elértük a tengerszemet. Fentről megcsodáltuk, majd, miután belefért még az időnkbe, lementünk a mederhez is. A környék csodálatos volt, hatalmas sziklafalak között vezetett az utunk, nem győztük csodálni és kattintgatni a fényképezőgépet. Lent, a tengerszemnél volt a táborozás legnagyobb meglepetése, több száz meg ezer apró, körömnyi nagyságú béka személyében. A gyerekek az örömtől visítva gyűjtötték a markukba a picike kis lényeket. Visszafele teljesen feldobott hangulat uralkodott a gyerekek között, nagyon élvezték ezt a délutánt.
Esténként, vacsora után sem unatkoztunk. Ha az idő engedte, akkor tollasoztunk, pingpongoztunk, fociztunk. Egy trambulin volt felállítva az udvaron, amely előtt mindig hosszan kígyózott a sor. Majd lefekvés előtt még előkerültek a társasjátékok. Egyik este táncverseny volt, ahol a bátrabbak megmutathatták tánctudásokat, előre betanult koreográfiával vagy éppen rögtönzött előadással. Utolsó este pedig a tábor állandó lakói a ház melletti pályára költöztették ki a laptopot, hangfalakat és zenés búcsúestet kaptunk ajándékba.
Mivel a 26 gyerek különböző lakásotthonokból érkezett, így új barátságok születtek, Debrecenben, elváláskor pedig ígéretek hangzottak el a mielőbbi viszontlátásra. A gyerekek élményekkel gazdagon, sok-sok, maguk készítette kézműves termékkel a bőröndjeikben tértek haza az öt napos táborozásból.
Buzás Barbara
fejlesztő pedagógus