2020. JÚLIUS 21.
A Különleges Ellátást is Nyújtó Gyermekotthon tábori élményei Hajdúszoboszlón
Bővebb információk2020. MÁJUS 30.
Hálás köszönet az adományokért az Aquaticum Debrecen Termál és Wellness Hotelnek!
Bővebb információk2020. ÁPRILIS 15.
Járványügyi vészhelyzet – avagy mindennapjaink a 2. sz. Gyermekotthonban
Bővebb információk2020. ÁPRILIS 15.
Maradj otthon! Életképek a 6. sz. gyermekotthon tavaszi mindennapjaiból
Bővebb információk2020. FEBRUÁR 21.
Aranymorzsa Ki Mit Tud Tehetségkutató Verseny - 5. sz. gyermekotthon
Bővebb információk2020. FEBRUÁR 21.
Aranymorzsa Ki Mit Tud Tehetségkutató Verseny - a 6. sz. gyermekotthonban
Bővebb információk2020. JANUÁR 11.
Elsősegély elméletben, majd gyakorlati síkon a 6. sz. gyermekotthon Futrinka lakásotthonában
Bővebb információk2019. NOVEMBER 14.
Programsorozat a Wáli István Református Szakkollégium szervezésében
Bővebb információk2019. OKTÓBER 13.
Régiség piacon jártak a Csongrád 16 lakói - A múlt emlékei, mai szemmel
Bővebb információk2019. AUGUSZTUS 30.
2019. augusztus - Fénylő nyári hónap a 3. sz. gyermekotthon lakóinak
Bővebb információk2019. JÚLIUS 01.
"Nem strandolsz jobban, mint én...", avagy a Bárány csoport strandélménye
Bővebb információk2018. FEBRUÁR 03.
Varázscsepp VIII. Országos Tehetségkutató Verseny selejtezőjén vettünk részt
Bővebb információk2017. DECEMBER 22.
Egy különleges Karácsony a Csongrád u 14. szám alatti lakásotthonban
Bővebb információk2016. NOVEMBER 09.
„Aranymorzsa” tehetségkutató elődöntő az V. sz. gyermekotthonban
Bővebb információk2016. MÁJUS 25.
Arató u. 39. sz. alatti Lakásotthon kirándulása a Kerekerdő Élményparkba
Bővebb információk2016. MÁJUS 03.
Az Aquaticum mediterrán élményfürdőben voltak a Csongrád utcai gyerekek
Bővebb információk2016. MÁRCIUS 20.
A Debreceni Reménysugár Gyermekotthon gondozottjai Jótékonysági Rotary Futáson vettek részt
Bővebb információk2015. JÚLIUS 25.
Kerekestelepi strandfürdőzés a Ladik 1/b lakásotthon gyermekeivel
Bővebb információk2015. JÚLIUS 07.
Beszámoló a Cseppkő Gyermekotthonban tett intézménylátogatásunkról
Bővebb információk2015. JÚNIUS 26.
Élményeik a Különlegese Ellátást is Nyújtó Gyermekotthon lakóinak az Agórában
Bővebb információk2014. ÁPRILIS 26.
„Kapcsolat” gyermekek és fiatalok társadalmi integrációját segítő programok” című pályázat
Bővebb információk2014. ÁPRILIS 24.
„Kapcsolat” gyermekek és fiatalok társadalmi integrációját elősegítő programok
Bővebb információk2013. NOVEMBER 13.
Autista gyermekek gondozási/nevelési lehetőségei a lakásotthonban
Bővebb információk2020. MÁJUS 14. Képek az eseményről
Mindennapok a 6. sz. gyermekotthonban
A kijárási korlátozás bevezetése óta kicsit átszerveződtek a lakásotthonok napirendjei a mindennapokban. Fiataljaink értelmi képességének megfelelően a lakásotthon dolgozói igyekeztek elmagyarázni a gyerekeknek, hogy miért van szükség a változásokra, miért nem tarthatják a kapcsolatot személyesen a családtagjaikkal, miért nem mehetnek játszóházba, bábszínházba, városi sétákra. Mindezen korlátozások miértjét részben megértették és elfogadták.
Természetesen ettől függetlenül ebben az időszakban sem állt meg az élet a gyermekotthon falai között. Kollégáimmal igyekeztünk méginkább figyelmet fordítani a gyerekek szabadidejének tartalmasabb eltöltésére, a gyermekotthoni hagyományok ápolására. Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy lakásotthonainkat óriási kert veszi körül, amiben nagyon sok kerti játék áll a gyerekek rendelkezésre. Mászóka, csúszda, hinták és homokozó is megtalálható. Ezen kívül minden lakásotthonban rendelkezésre állnak különféle eszközök, sportszerek, amik segítségével udvari mozgásos tevékenység keretén belül tartalmasan tudják eltölteni szabadidejük egy részét. Nagyon szeretnek kerékpározni, rollerezni, focizni, labdázni, fogócskázni és hintázni. Rossz idő esetén pedig a lakásotthonok nappali helyiségében lehetőségük van a kreatív-alkotó jellegű foglalkozásokba, társasjátékokba, zenés-táncos programokba történő bekapcsolódásra.
Aminek igazából hiányát érzik azok a családi személyes kapcsolattartások, a külső szabadidős programok, a megszokott iskolai osztályközösség, de amit talán még ettől is jobban hiányolnak, azok az ölelések. Mindezt személyes beszélgetésekkel és sok-sok pozitív megerősítéssel, dicsérettel igyekeznek kompenzálni a lakásotthonban dolgozó kollégáim. Kapcsolattartási formák közül pedig a telefonon, interneten történő kapcsolattartást és a levelezést igyekeznek támogatni. A lakógyűlések továbbra is kéthetente történő rendszerességgel működnek. Ezen a fórumon lehetőség van a tartalmas beszélgetésekre, problémák megbeszélésére, megoldási módok keresésére és arra is, hogy kifejtsék véleményüket 1-1 őket érintő kérdéssel kapcsolatosan.
Ellátottjaink hétköznap délelőttjeit az iskola által biztosított kiscsoportos foglalkozások teszik ki. Szintén előny, hogy az iskola a lakásotthonok közvetlen szomszédságában található, így nem kell ahhoz elhagyniuk az intézményt, hogy igénybe tudják venni az iskola szolgáltatását. Mindez nagy segítséget jelent a lakásotthonoknak abban, hogy a digitális oktatás keretén belül megkapott iskolai tanagyagot el tudják sajátítani. Délelőttönként iskolai és kollégiumi asszisztensek segítenek a gyerekeknek a tanulásban. Amire esetleg nem jut itt idő, azokat a feladatokat szükség esetén délutánonként és hétvégén tudják pótolni a lakásotthonokban. Vannak olyan fiataljaink, akik igénylik a tartalmasabb egyéni megsegítést a tanulásban. Velük a gyermekotthonunkban dolgozó fejlesztőpedagógus foglalkozik naponta történő rendszerességgel.
A szabadidejük másik részét a munka-jellegű tevékenységek teszik ki. Minden lakásotthonban kialakult rendszere van ezen tevékenységek végzésének (Naposi rend, takarítási rend, kertészkedési rend). Idén április hónapban kialakításra kerültek a lakásotthoni konyhakertek, amik azóta szépen zöldellni is kezdtek. A gyerekek örömére kibújt a hagyma, a retek és a borsó is. Az ügyesebb, nagyobb életkorú gyerekek önkéntes alapon bekapcsolódnak a lakásotthonok környezetének megszépítésébe is, füvet nyírnak, gazolnak, kertet gondoznak, segítik a karbantartó bácsi munkáját. Mindezt nagy lelkesedéssel végzik, és nem teherként élik meg, hanem úgy, hogy legalább hasznosan telnek a mindennapok.
Nagyon örültünk a gyerekekkel az április hónap végén érkezett levélnek, miszerint szabadidős célból elhagyhatják az intézményt az ellátottak kisebb csoportos sétákra sportolásra. Ezt kihasználva a közelben lévő határba tettek hétvégi sétát a gyerekek, természetesen felnőtt felügyelet mellett. Kollégáim megkezdték a közelgő gyermeknap szervezését. Idén erre csak szűk körben lesz lehetőség, de igyekszünk ezzel is színesebbé és örömtelivé varázsolni a megszokott hétköznapokat.
Ezúton is szeretném megköszönni a kollégáim kitartó és lelkes munkavégzését. Azt, hogy a nehézségek ellenére mindenki folytatta a munkát és kivette a részét a koronavírus elleni védekezésben.
Hajdúböszörmény, 2020.05.14.
Horváth Anita
gyermekotthon-vezető